Menu

Okpo

Nikdo z lidí si nemůže lebedit, pokud nemá dostatek finančních prostředků k vedení normálního života. Protože bez peněz už dnes skoro nic nefunguje.

Světelné zdroje LED jsou i ohebné pásky

Polovodičové čipy ve formě led pásků jsou nesmírně oblíbené pro svou úžasnou flexibilitu, vysoký světelný výkon a snadnou montáž. Podle čeho se řídit při jejich výběru?

led pás

Volba zdroje – největší úskalí

Největším problémem bývá zvolit správný napájecí zdroj. Musí se totiž vynásobit počet metrů výkonem pásku udávaným ve wattech na metr. Například výkon 6,8 W/m a pásek dlouhý 5 metrů bude znamenat celkový výkon 6,8 x 5 = 34 W. Zdroj však musí být naddimenzovaný tak, aby přesahoval zhruba o 20 procent tuto hodnotu, tedy celkový příkon zdroje musí být v tomto případě minimálně 41 W https://www.lightpark.cz/svetelne-zdroje-led/.

Jak se pásek instaluje

V zásadě máte dvě možnosti. Tou první, jednodušší, je pomocí nalepovací fólie, která se bezpečně uchytí na všechny běžné druhy podkladů, tedy na plast, sklo, hladké dřevo, keramiku, kov. Potřebné je pouze dobře povrch odmastit a odstranit z něj nečistoty. Páska však nedrží na běžné omítce nebo malbě na zdi, pro tyto účely je nutné využít speciálního lepidla, nejlépe silikon nebo lepidla pro lepení akvárií.
Druhou možností je hliníkový profil. Jeho primární funkcí je pochopitelně dekorativní účel, ale zároveň slouží jako chladič u výkonnějších pásků. Hliníkové nosiče mohou být vestavné, nástěnné nebo zaoblené rohové a lze je použít buď samostatně, nebo zakrýt tzv. difuzorem – ochranným plastovým krytem.

led pásek

Světelný tok

Světelný tok, neboli svítivost pásků, je rozhodujícím parametrem, který určuje způsob využití a jeho uchycení.
Nízký osvit – jsou to málo výkonné systémy o výkonu do 5W/m. Používají se nejčastěji pouze jako dekorativní osvětlení.
Střední osvit – rozmezí od 7 do 10 W/m. Výkon od 9 W/m se již doporučuje instalovat do hliníkových profilů. Využití zpravidla na osvětlení kuchyňské desky a pracovního prostoru dílny.
Vysoký osvit – od 12W/m a extrémně vysoký osvit 20W/m se již nutně musí montovat s chladicím hliníkovým nosičem.

9. 12. 2018

In Nezařazené