Koupě pozemků je vždy významná událost, která může lidem doslova změnit život. Jestliže si pořídíte rekreační pozemek někde s výhledem na řeku, třeba nedaleko Liblína či Zvíkovce na Berounce, můžete tu prožít mnoho šťastných let. Jednou z prvních věcí, které bude zapotřebí provést, je úprava terénu pro výstavbu rekreační chaty nebo rodinného domu. Ne vždy má totiž pozemek ideální sklon a někdy je nutné provést i rozsáhlé zemní výkopové práce, které uvedou parcelu do požadované podoby.

lopaty na písek

Výkopové práce se na pozemcích provádí dvěma základními způsoby – buď s pomocí pozemní techniky, anebo ručně. Ruční výkopové práce mohou být i většího rozsahu a pro vás to pak znamená sjednat si na tuto práci odborníky – profesionály. S jakými úskalími se tito lidé v terénu potkávají?

Tvrdé podloží – některé pozemky ukrývají i velmi kompaktní podloží, například ornice je nanesena jen v tenké vrstvě a pod ní se nachází skalisko z křemene, čediče, pískovce nebo opuky. S tímto si stěží poradí amatér bez potřebného vybavení i fyzické kondice.

zrezivělý krumpáč

Měkké podloží – i měkký terén může být problém, protože způsobuje sesuvy půdy a ty pak narušují veškeré stavební práce. Firma, která provádí úpravy terénu, se postará i o jeho zpevnění, aby k sesuvům již nedocházelo. Někdy je zapotřebí vytvořit na pozemku drenážní rýhy, někdy je nutné vybudovat betonové pažení, někdy se k těmto pracím využívají i štětovnice – larseny.

Špatně dostupný svah – kdo vsadí na pozemky s nádhernými výhledy, může se tu setkat s tím, že bude jeho parcela svažitá, a že hloubení jakýchkoli otvorů do země bude náročné pro špatnou dostupnost techniky i pro samotný pohyb v terénu při ručních výkopových pracích servisvirivychvan.cz. Profesionální kopáči s takovouto alternativou počítají a jsou připraveni odvést precizní práci i v takovémto případě, kde by amatér neuspěl.