Prevence je důležitá v oblasti každé skupiny onemocnění, a onemocnění dutiny ústní nejsou žádnou výjimkou. Naopak, u těchto onemocnění je prevence zvláště důležitá. Co bychom měli tedy dodržovat, abychom předcházeli onemocněním zubů a celkově našich úst?

V prvé řadě je důležitá pečlivá dentální hygiena. Proto se i lidem doporučuje navštěvovat v pravidelných intervalech dentálního hygienistu či hygienistku, kteří kontrolují, zda u pacienta probíhá ústní hygiena v pořádku a nenese známky zanedbání. Také vysvětlí pacientovi všechny techniky čištění chrupu a podobně. Případně vám udělají i doplňkovou hygienu, kterou sami doma nezvládnete, jako třeba odstranění zubního kamene.

dentální hygiena

K hygieně bychom měli používat kartáček, který není ani příliš měkký, ani příliš tvrdý a s rovnými štětinkami. Rozhodně bychom měli používat i mezizubní kartáčky či dentální nitě, protože jsou místa, kam se kartáček nemá šanci dostat.

Ústní hygiena slouží především jako prevence proti zubnímu kazu. Neléčený zubní kaz může pořádně bolet a pokud není ošetřen zubařem, může vést až k zánětu zubu či nervu. V nejhorším případě už nepůjde váš zub opravit a zubař ho bude muset vytrhnout.

Pokud se u vás vyskytne jiné onemocnění, jako třeba záněty dutiny ústní, bude třeba nasadit antibiotickou léčbu. I proti těmto onemocněním bojujte s řádnou dentální hygienou a taky dodržujte veškeré zásady pro posilování imunity, jako je zdravá strava, pohyb a pravidelné otužování.

zubař

Dále existují i různé úrazy ústní dutiny. Proti těm může být prevencí snad jen umírněné a opatrné chování, a ochranné pomůcky, pokud provozujete nějaký sport. Pokud se vám něco takového stane, neváhejte, a navštivte svého stomatologa. Drtivou většinu takových případů si sami doma nevyléčíte.

Jestli se chcete dozvědět o tomto tématu http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/predelikventni-chovani více, podívejte se na článek onemocnění ústní dutiny Clinicplus.cz.