V dokonalém světě by každý dodržoval dopravní předpisy a řidiči by k sobě byli ohleduplní. Ovšem my v dokonalém světě nežijeme, a tak se denně setkáváme s lidmi, u kterých se divíme, jak vůbec mohli řidičské oprávnění získat. Ani stav našich silnic není takový, jaký by měl v ideálním případě být, a to platí i o jejich údržbě. To pociťujeme nejsilněji po dešti a zvlášť v zimě, kdy se tvoří náledí. To vše dohromady samozřejmě znamená, že jakékoliv vyjetí na silnici představuje poměrně značné riziko, což si většina lidí neuvědomuje. Zdaleka ne všechny hrozby jsou však stejně pravděpodobné. Na co bychom si tedy měli dát největší pozor?

 

V první řadě jsou to řidiči pod vlivem alkoholu. Těch je, navzdory častým policejním akcím i namátkovým kontrolám, stále poměrně dost. Problém u nich je jejich nepředvídatelnost – nikdy nevíte, co udělají příště. Mohou například rychle dupnout na brzdu, vjet nečekaně a bez varování do vedlejšího pruhu a mnohé další. To vše samozřejmě může velmi snadno vést k nehodě.

 

auto jedoucí po prázdné silnici

 

Dalším problémem jsou ti, kteří nedodržují dopravní předpisy, především pak maximální povinnou rychlost. Čím rychleji totiž jedou, tím delší je brzdná dráha. To platí zvláště v případě, že je vozovka mokrá či dokonce namrzlá. Pokud se pak před nimi nečekaně vynoří překážka, nestihnout dostatečně rychle zareagovat.

 

dobíjení elektrického automobilu

 

Mokrá či namrzlá vozovka představuje problém sama o sobě, především pak v místech, kde jsou serpentiny či prudké zatáčky. Pokud se k tomu navíc přidají i strmé svahy na jedné straně, je k neštěstí jen kousek.

 

I to jsou důvody, proč bychom měli být vždy za volantem opatrní a zbytečně neriskovat. Okolí totiž bude riskovat bohatě i za nás. My bychom se měli jen soustředit na to, abychom se bezpečně dostali do cíle. To je totiž v celém tom procesu to zdaleka nejdůležitější. Pokud totiž my nebo někdo z našich blízkých kvůli tomu přijde o život, již si asi moc radosti neužijeme. Proto bychom se měli snažit tomu předcházet, jak jen to bude možné.