Tak schválně! Kdybyste si potřebovali a také mohli vzít nějakou půjčku, vzali byste si z těch nabízejících se některou z těch dražších, případně tu úplně nejdražší? Vybrali byste si tu, u které by vám málo nebo třeba i úplně nejméně vyhovovala délka splácení a výše splátek? Vsadili byste prostě na horší nabídku, než byste mohli? Jsem si skoro jistý, že ne. A pokud už byste tak učinili, pak nejspíš proto, že byste o lepší nabídce jenom nevěděli nebo byste byli tak jaksi duševně jednodušší.

Když už si my lidé půjčujeme, pak přece proto, abychom si tímto počínáním polepšili. A tak si vybíráme to nejvýhodnější.

kreslené finance

Ale co když sice učiníme tu momentálně nejlepší volbu, ale později se ukáže, že už tato přestala být nejlepší, že se nám rozhodl někdo nabízet něco ještě dokonalejší? Pak už jsme pochopitelně často jedině smutní, že jsme si na takovou lepší nabídku nepočkali. Jenže kdo to tenkrát mohl tušit, že? Kdo mohl vědět, že přijde někdo s něčím ještě výhodnějším?

A tak někdy litujeme. Ale někdy se v podobné situaci litovat nemusí. Protože to, co už jsme splatili, nám sice nikdo nevrátí, ale do budoucna si přece jenom můžeme někdy polepšit. Někdy je totiž možné onu dosavadní nevýhodnou půjčku refinancovat.

kreslené peníze

Pokud se bavíme o refinancování hypotéky Nebankovní hypotéky, jde vlastně o to, že si člověk zařídí výhodnější půjčku, s pomocí které tu předchozí splatí. A splacená půjčka je tím pádem definitivní minulostí a dotyčnému už zbývá ke splácení jenom ona půjčka nová, poskytnutá za lepších podmínek.

A protože nikdo nechce platit na úrocích a poplatcích víc, než kolik musí, protože nikdo nechce hradit nevýhodně nastavené splátky po dobu kratší nebo delší, než by bylo žádoucí, refinancuje ve svém zájmu čím dál víc lidí. Refinancují ti, kdo si chtějí polepšit. A to jsou pochopitelně všichni moudří lidé.