Když se řekne keramika, můžeme si představit cokoliv.

Keramické hrníčky, talíře či misky, jsou v kuchyni nutností, ale i častou ozdobou kuchyně. Kupujeme je v celé sadě a jsou častým svatebním darem novomanželům. Občas se v rodině najde servis, který se dědí z generace na generaci a vytahuje se jen pro slavnostní příležitosti, jako jsou Vánoce.

Keramika zahradní, kterou si často můžeme vyrobit sami v nejrůznějších kroužcích pro dospělé. Je vždy originální a ručně vytvořená dílka, do kterých autor vdechne svou fantazii zdobí nejednu zahrádku u rodinného domku. Květináče všech tvarů a postavičky, zdaleka ne jen trpaslíci, ale i zvířátka, pítka pro ptáčky i budky, nebo jen tak ozdoby, které se zavěsí na větve stromu.

keramika

Keramika tzv. sanitární, to je vše, co najdeme v našich koupelnách a na WC. Umyvadla všech tvarů, a ne tolika barev, převážně bílá, ale i růžová nebo modrá, to máme doma všichni. Stejně tak jako záchodovou mísu, která už je léty osvědčená a žádné velké inovace už se na ní vymyslet nedají. A na těch modernějších WC můžeme najít i bidet, který není až tak běžný pro naše domácnosti, ale ani pro hotely, což je škoda. A keramické máme i obklady a dlaždičky v těchto místnostech.

keramika

Keramika je ale důležitý materiál i pro stavební průmysl. Do keramiky totiž řadíme i cihly.

A keramické komponenty? Výroba a prodej keramických dílů, to vám zaručí výborné vlastnosti pro elektronické součásti. Zároveň mají nízký koeficient roztažnosti, tzn. že s vysokou teplotou se neroztahují jako např. ocel, proto se keramika používá jako termoizolace nebo keramické těsnění do pecí. Vyrábějí se i keramické šňůry, které se používají jako těsnění dvířek krbů. Keramika se odjakživa používala na sloupech elektrického vedení jako izolátor. Keramika je nepostradatelná pro vysokoteplotní prostředí. Tam, kde se každý jiný materiál roztaví, keramika obstojí.