Cena elektřiny rapidně vzrostla, a dodavatelé tak museli všem domácnostem i firmám zvýšit zálohy. U některých nestabilních dodavatelů mohlo jít až o likvidační výše záloh, které mnoho domácností nezvládalo hradit. Není ničím výjimečným, že tito lidé museli žádat stát o pomoc s placením záloh. Česká Republika naprosto selhala v řešení energetické krize – elektřinu si vyrábíme sami jadernými elektrárnami ale prodáváme ji vlastním občanům za šílené peníze. Lidé museli na tento problém začít rychle reagovat.

solární panely

Někteří snížili spotřebu
Politici se víceméně lidem vysmáli. Předsedkyně Poslanecké sněmovny lidem doporučila, aby pekli dvě kuřata pro sebe i sousedy, aby doma nosili svetry, nebo aby se sprchovali ve dvou. Smutné je, že řada lidí si její “rady” vzala k srdci. Někdo snížil spotřebu tím, že využíval elektřinu převážně na levný proud, pokud ho v tarifu má, a někdo přestal některé spotřebiče používat úplně. Celá řada domácností totiž dostala nový předpis záloh, které se mohly zvednout například ze 2000 na 8. a to je pro mnoho domácností opravdu velký problém, protože souběžně s cenou za elektřinu se zvedla cena za plyn.

kalkulačka účty

Lidé měnili vytápění i spotřebiče
Kdo mohl, ten si ještě v létě a na podzim opatřil kamna na tuhá paliva a palivo. Lidé skupovali ve velkém krbová kamna, klasická kamna, dřevo i brikety. Spoustu práce měli jak vodaři, tak krbaři i kominíci. Sehnat někoho z nich před začátkem zimy bylo téměř nemožné. Lidé si poradili často i s elektřinou. Kdo měl možnost, ten si nechal na střechu instalovat solární panely, aby něco ušetřil. U solárních panelů je ta výhoda, že na ně lze čerpat dotace. Pokud zatím stále řešíte, jestli do solárů jít, určitě zvažte možnost získání dotace, která vám ušetří pěkných pár tisíc. Zároveň se zásobte briketami i dřevem mimo topnou sezonu, protože je zájem malý a tak jde cena i nabídka dolů.