Filtrování vody v bazénu je proces, který ji zbavuje mechanických nečistot. Filtrování jde ruku v ruce s chemickou desinfekcí vody a jedno bez druhého se neobejde. Voda je totiž médium, které osídlují mikroorganismy, a jejich nežádoucí rozmožení pak vede ke zdravotním obtížím. Je-li ve vodě dostatek živin, mohou se tu tvořit řasy a mohou se tu rozmnožovat bakterie takovým způsobem, že se vám během pár týdnů neudržovaný bazén promění v rybníček „Brčálník“.

schůdky do bazénu

Koupání ve volné přírodě, kde není nutné nasazovat bazénovou chemii ani filtraci, je podmíněno samočisticí schopností vody, a k tomu potřebujete větší rozměry nádrží a osázení vodními rostlinami a planktonem, takové bazény existují, ale pokud byste chtěli mít na zahradě malý bazének, řekněme o průměru čtyři metry, tam musíte vodu desinfikovat a filtrovat běžně dostupnými metodami.

kruh na hladině v bazénu

Filtrace bazénů se provádí dvěma způsoby. Za prvé je to u velmi malých bazénků či vířivek kartušová filtrace s papírovou vložkou, která funguje na podobném principu, jako papírový filtr v kávovaru. Pro větší bazény je však nutná filtrace písková. Písek do bazénové filtrace je ovšem velmi specifický, nemůžete zkrátka do filtrační nádoby nasypat písek ze staveniště, filtrační písky musí mít přesné rozměry jednotlivých zrnek, obvykle mezi 0,6 a 1,2 mm. Zrnka musí být zpracována tak, aby měla ostré hrany, mezi nimiž se budou nečistoty zachytávat, pokud by hrany byly vymleté, filtrační schopnost tím výrazně sníží.

Hrany zrnek písku se také v průběhu filtrování vody omílají a filtrační písek se musí časem vyměnit za nový. Bývá to většinou po dvou až třech koupacích sezónách.

Výhodou filtračního písku je jeho velmi nízká cena a navíc možnost využít jej v různých situacích i mimo bazénovou filtraci, jako je např. dětské pískoviště, zimní posyp na chodník, prokypření zahradní zeminy nebo zakládání trávníků.