Asi každý z nás chce, aby se na své zahradě cítil dobře, ať už ji má u rodinného domku či u chaty nebo chalupy. A není divu, koneckonců to má být míst relaxace, kde si můžeme odpočinout, ať už aktivně či nikoliv, a načerpat nové síly na další náročné pracovní období.

Je tedy jasné, že chceme, by se nám tam také líbilo, a abychom zde našli veškeré pohodlí, které nám umožní co nejlepší odpočinek. I proto najdeme na mnoha z nich stejná zařízení. Příkladem pak může být pergola.

altan1

V podstatě se jedná o zástěnu, sloužící k blokování slunečního světla. Obvykle je ze dřeva, avšak může být i z plastu, kovu či jiných materiálů. Často v ní najdeme otvory, takže vypadá téměř jako mříž. Ty zde samozřejmě nejsou jen tak – jde o prevenci toho, aby byla vyvrácena při silnějším větru.

Jistě, tyto otvory mohou propouštět sluneční světlo, avšak to je důvod, proč jsou tak často osázeny popínavými rostlinami, jako je například břečťan. Jejich spojení pak vytváří útulný koutek, kde najdeme i v největším horku chládek.

Je jasné, že mít stinný koutek se rozhodně vyplatí, zvláště v našich zeměpisných šířkách, kdy teploty v létě mohou velmi snadno přesáhnout 30 stupňů. Umožní nám totiž být venku i v těchto teplotách, aniž bychom se museli bát, že se spálíme či si uženeme úpal nebo úžeh.

pergola2

To platí samozřejmě i pro ty, kteří rádi odpočívají aktivně, a na své zahradě pěstují nejrůznější zeleninu, ovoce či květiny. I oni potřebují místo, kde se mohou během přestávky v práci schovat před vedrem.

Je tedy jasné, že se jedná o velmi výhodnou věc. Ano, může se zdát, že altánek by udělal lepší službu. Avšak musíme vzít v úvahu fakt, že pergoly jsou levnější a zároveň v mnoha případech vypadají na daném místě lépe.

Není tedy divu, že jsou tak oblíbené, a zdá se, že jejich obliba v budoucnu jen poroste s tím, jak lidé stále častěji bydlí v rodinných domech místo v bytech. A to je jen dobře.